Aplikácia na monitorovanie cholesterolu

270198-cholesterol-testing-app

S novou aplikáciou pre smartfóny a s pomocou kamery na iPhone, vznikla možnosť, ako z iPhonu spraviť zariadenie na záchranu života – zariadenie, ktoré číta Vašu hladinu cholesterolu do jednej minúty.

Zabudnite na tie ťažkopádne a komplikované domáce merače cholesterolu. Inžinieri z Cornell vytvorili aplikáciu pre smartfón na čítanie cholesterolu v krvi pre rýchlu dignostiku alebo tzv. „smart CARD“, ktorý používa fotokameru na Vašom smartfóne pre monitoring hladiny cholesterolu.

Smartfóny majú potenciál nahradiť špecializované prístroje na monitoring zdravia“, uviedol David Erickson, profesor mechanického inžinierstva a autor novej štúdie na Univerzite v Cornell. Vďaka pokročilej technológii fotokamery Erickson a jeho kolegovia vytvorili zariadenie pre smartfóny, ktoré vizuálne detekuje biometrické údaje z krvi, potu alebo slín. Zariadenie potom vyhodnotí výsledky na základe farebnosti.

Keď používateľ dá kvapku krvi na prúžok, merací cholesterol zariadenie spracuje tento proces pomocou separácie a chemických reakcií.  Prúžok je potom pripravený na fotometrickú analýzu pomocou aplikácie na smartfóne.

Smart CARD príslušenstvo, ktoré vyzerá ako čítačka na kreditné karty – sa napojí na telefón zvrchu. Zabudovaný blesk cez špeciálnu šablónu rozptýli svetlo a zasvieti na prúžok. Aplikácia na mobile analyzuje spektrum svetla dopadajúceho na prúžok a analyzuje údaje podľa stupňa farebnosti. Výsledky okamžite ukazuje na displeji telefónu.

Momentálne aplikácia meria celkový cholesterol. Laboratórium taktiež pracuje na vylepšení meraní a chceli by merať aj  LDL („zlý cholesterol“), HDL („dobrý cholesterol“) a triglyceridy v krvi. Laboratórium pracuje na vývoji detekcie hladiny Vitaminu D v krvi. Laboratórium už testovalo v minulosti taktiež meranie hladiny elektrolytov v pote.

Do roku 2016 bude v Spojených štátoch používaných 260 miliónov smartfónov a moblné aplikácie na meranie zdravia je “next big thing”. Zariadenie je okamžite dostupné na predaj ale Erickson je optimistický, že do roka pribudnú ďalšie užitočné funkcie zariadenia. “Mobilné zdravie vyzerá byť  ďalšia nová ekonomika po internetovom boome“ vraví Erickson.

Zdroj:  Medical News Today, preklad pôvodného článku

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *