Chronické bolesti kolien

shutterstock_97819934

Otázka:

Dobrý deň,
od včera obeda ma začalo pobolievať koleno pri ohýbaní. Večer som už mala problém s chodzou, nemožem koleno veľmi ohnúť, bolí na dotyk, ale aj pri sede, či ľahu.

Koleno mi vôbec neopuchlo. Nemala som žiadny úraz kolena. Venovala som sa tancovaniu 9 rokov. Posledné 3 roky nevyvíjam takmer žiadnu fyzickú aktivitu, ale pociťovala som bolesť v kolene pri drepoch.

Koleno som si natrela Ibu-hepa, myslím že to nepomohlo. Stuhnutosť mi na chvíľu uvoľnil prúd teplej vody. Môžte mi, prosím  poradiť, aký mám problém?

Naozaj som zmätená, kedže koleno nemám opuchnuté, nemala som úraz a prišlo to náhle. Ďakujem

Odpoveď od lekára:

Je to veľmi krátky čas trvania bolesti (1 deň), a to bez úrazu.  Bolo by vhodné viac špecifikovať ťažkosti – v ktorej časti kolena je bolesť (vnútorná ?, vonkajšia ? ,celé koleno ?).

Píšete že určité pobolievanie máte dlhšie pri drepoch. Môže sa jednať o poškodenie menisku. Poškodenie meniskov je akútne alebo chronické.

Akútne zrejme nemáte, chronické z  opotrebovania pri  9 ročnom venovaní sa  tancu možno áno. Potvrdiť to môže magnetická rezonancia alebo artroskopia kolena.

V tomto prípade sa však do operácie nemusíte náhliť. K tej masti čo používate pridajte aj tablety napr. Ibalgin (pokiaľ máte zdravý žalúdok) , počkajte pár dní, koleno nepreťažujte, uvidíte či sa stav bude zlepšovať.

Môže sa totiž jednať aj o zdurenie, alebo podráždenie vnútrokĺbnej výstelky tzv. synovialnej blany a tam nie je operácia indikovaná. Pokiaľ ťažkosti nebudú ustupovať navštívte ortopéda aby vám koleno vyšetril.

Na otázku odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *