Čo je to MRI a ako funguje?

MRI  je skratka pre magneticku rezonanciu (Magnetic Resonance Imaging). Jedná sa o postup, použitý v nemocniciach na skenovanie pacientov a určenie závažnosti mnohých zranení . Skener MRI používa magnetické pole a rádiové vlny na vytvorenie detailnej predstavy o Vašom tele . Bežné prípady, prečo ľudia navštevujú MRI sú vyvrtnuté členky  alebo bolesti chrbta.

magnetická rezoznacia

Ako sa mám pripraviť na diagnostiku?

K návšteve MRI nepotrebujete žiadnú nevyhnutnú prípravu.  Keď dorazíte do nemocnice,  budete vyzvaný na prezlečenie do plachty. Budete si musieť  odložiť  všetky  Vaše veci čo máte pri sebe resp. na sebe, ako sú šperky , kreditné karty  a kovové predmety. Dôvodom je to, že rezonancia používa magnety, ktoré môžu  mať interakciu s objektmi vo vašom vlastníctve . Mohlo by to viesť  k skresleným až zlým výsledkom a / alebo zlou kvalitou obrazu.

Ako vyzerá prístroj?

V súčasnej dobe väčšina strojov MRI vyzerá ako dlhá trubica , s obrovským okrúhlym magnetom. Pred začatím diagnostiky s MRI sa pacient uloží na ležadlo. Podľa toho aká časť tela sa ide diagnostikovať resp. na akú časť tela sa má MRI použiť, lekár pomaly kĺže s cievkou na konkrétne oblasti ľudského tela. Cievka je súčasťou stroja , ktorý prijíma signál.

Bude vyšetrenie bolieť?

Môžete byť pokojný. Vôbec to nebude bolieť. Je to bezbolestná a neinvazívna procedúra, čo znamená, že do tela sa nezavádzajú, nevpichujú žiade zariadenia ani sa s telom nijako nemanipuluje. Pretože ľudia nie sú schopní cítiť akýkoľvek typ rádiových vĺn, pacienti necítia absolútne nič. Budete počuť hlasný zvuk a ťukanie.  Je to zvuk magnetov, ktoré sa zapínajú a vypínaju počas procedúry. V žiadnom prípade sa netreba ničoho obávať. Ak vás občasný hluk obťažuje, popýtajte si obsluhujúceho lekára o slúchadlá. Tie by vám mal obsluhujúci lekár aj tak poskytnúť bezplatne pred procedúrou.

 Ako dlho trvá diagnostika?

Celkovo procedúra trvá približne 30-45 minút. Avšak zavisí to na počte diagnostikovaných častí tela.

Ako to celé funguje?

Silné magnetické pole vzniká prechodom elektrického prúdu cez drôt slučky. Kým sa to deje, ďalšie cievky v magnete odosielajú a prijímajú rádiové vlny. To vyvoláva protóny v tele, aby sa navzájom usporiadali. Akonáhle sú protóny usporiadané, rádiové vlny sú absorbované protónmi, ktoré stimulujú otáčanie. Energia sa uvoľňuje, čo vyžaruje energetické signály, ktoré sú zachytené  cievkou. Táto informácia je potom odoslaná do počítača, ktorý spracováva všetky signály a vytvára ho do obrazu. Konečným produktom je 3-D obraz reprezentujúci  skúmanú oblasť ľudského tela.

Na rozdiel od CT alebo rengenového vyšetrenia magnetická rezonancia nevysiela žiadne ionizujúce žiarenie, ktoré škodí ľudskému telu.

Cukor + Magnetická rezonancia =lepšia detekcia rakoviny

Vedci z UCL (University College London) vyvinuli techniku​​, nazývanú glucoCEST (glucose chemical exchange saturation transfer), ktorá môže pomôcť odhaliť rakovinu.

Predtým podstúpením skenu magnetickej rezonancie,  vedci podávali  cukor vo forme injekcii do laboratórnych myší. Zariadenie magnetickej rezonancie  bolo nastavené na citlivejšie rozpoznanie glukózy v krvi.

Vedci pracovali s teóriou, že vo všeobecnosti nádory spotrebujú oveľa viac cukru ako normálne tkanivo, takže prítroj mohol objaviť oveľa jasnejšie obraz o šírení rakoviny ako doteraz.

Dr Simon Walker-Samuel, ktorý bol zapojený do štúdie, povedal: “Vyvinuli sme novú metódu zobrazovacej techniky pre vizualizáciu a mapy umiestnenia nádorov, ktoré  nám snáď umožní vyhodnotiť účinnosť novej rakovinovej terapie. “

Zdroj: Medical News Today, preklad pôvodného článku

 

Názor k “Čo je to MRI a ako funguje?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Názor k “Čo je to MRI a ako funguje?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *