Google odhalil inteligentné kontaktné šošovky

Dodŕžanie istej hladiny cukru v krvi je dôležitý fakt v živote diabetika ale niekedy to môže byť pre nich ťažké v rôznych situáciach z dôvodu nepríjemného pichania si do prstov a následnému braniu vzorkov. Teraz tým od Google možno má riešenie – vo forme inteligentných kontaktných šošoviek, ktoré meraju hladinu glukózy v slzách.

Ich prototyp, ktorý bol vo vývoji posledných 18 mesiacov v laboratóriách Google X lab, jeho členovia a  zakladatelia Brian Otis a Babak Parviz odkázali cez ich korporátny blog, že mnoho ľudí, s ktorými rozprávali „hovorili o tom, že riadenie cukrovky je ako práca na čiastočný úväzok“.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí cukrovkou (diabetes) až 347 miliónov ľudí na celom svete a len v samotnom  roku 2004 zomrelo 3,4 mil. ľudí na túto diagnózu.

Tento fakt podčiarkuje aj dôležitosť monitorovania hladiny glukózy v krvi, na ktorý sa vývojový tým Google  s týmto projektom zameral.

Okrem úmrtnosti, Otiz a Parviz zdôrazňovali, že nekontrolovaný rast cukru v krvi zvyšuje riziká poškodenia pečene, očí a srdca.

A pretože hladina glukózy v krvi sa môže zmeniť okamžite, či už v dôsledku cvičenia, stravy alebo potenia, Google, tvrdí, že 24 hodinový monitoring je nevyhnutný.

Šosovky majú zabudované tenučké čipy, senzory a antenu

Hoci mnoho diabetikov nosí diabetické sensory pod kožou, Otiz a Parviz tvrdia, že stale si diabetici musia pichať do prsta a tým pádom sledovanie hladiny cukru v krvi je menej časté ako by malo byť.

Prečo sa teda rozhodoli merať hladinu cukru v krvi cez kontaktné šošovky?

Vedci  už dávnejšie skúmali možnosť detekcie cez telové tekutiny ako sú slzy ale mali problem s ich zachytávaním. To viedlo Google použiť miniatúrne čipy, senzory a anténu “tenšie než ľudký vlas” na meranie glukózy v slzách s väčšou presnosťou.

Prišli s prototypom kontaktných šošoviek, ktoré vyzerajú rovnako ako normálne šošovky s tenkými vonkajšími líniami. Medzi dvoma vrstvami kontaktnej šošovky umiestnili tenučký wifi čip a glukózový senzor. Otiz  a Parviz tvrdia, že testujú prototyp, ktorý analyzuje vzorky jeden krát za sekundu.

Začiatky” sľubného nástroja pre diabetikov

Tým okolo Googlu tvrdí, že chcú zabudovať alarm, aby mohol upozorniť diabetika, keď sa hladina zmení a to tak, že sa použijú miniatúrne LED svetla. Tie upozornia zasvietením alebo zablikaním priamo v šošovke.

Ešte stale sme len na začiatku” ale už majú za sebou prvý klinický výskum, aby prípadne pozmenili, vylepšili prototyp s vedomím, že raz to naozaj pomôže diabetikom kontrolovať ich hladinu glukózy.

Otiz  a Parviz tvrdia, že pracujú spoločne s americkou potravinárskou agentúrou (FDA) ale ešte je potreba urobiť mnoho krokov aby sa táto technológia dostala  k zákzaníkom – proces, ktorý bude pravdepodobne trvať  ďalších 5 rokov.

Google momentálne hľadá partnerov a expertov aby sa pripojili k projektu a pomohli vyvynúť  aplikácie pre šošovky.. Samotní  majitelia sú zanietení tomuto projektu a tvrdia:

Vždy sme hovorili, že hľadáme projekty, ktoré sú svojím spôsobom špekulatívne alebo čudné,  a v čase keď Medzinárodná diabetologická organizácia tvrdí, že “prehráva boj s nemocou” sme mysleli, že tento projekt by mohol stáť za pokus.

Nedávno sa objavilo niekoľko vývojových prototypov v oblasti miniatúrných monitorovacích zariadení. Jedným z nich je aj zubný senzor na monitorovanie  ústnej dutiny z Taiwanu alebo výskumníci z Univerizity of Pittsburgh prezentovali ich elektronický sytém na počítanie kalórií, ktorý používa processor, pamäť a komunikačné zariadenie cez Linux alebo Android operačný system na meranie veľkosti porcií jedla.

Výskumníci z Dánska tvrdia, že cukrovka typu 2 je zápalové ochorenie a navrhujú jest viac vlákniny a Stredomorskú kuchyňu, ktorá by mohla viesť k zníženiu rizika vzniku cukrovky.

Zdroj: Medical News Today, preklad pôvodného článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *