Kamera, ktorá Vám zmeria porcie jedla

Ľudia, ktorí počítajú kalórie sa musia spoliehať na potravinové váhy alebo nepresné domnienky o veľkosti porcií. Ale nový prenositeľný počítač nazvaný eButton, ktorý porovnáva snímky s knižnicou, môže čoskoro poskytovať tajný, presný spôsob merania kalórií.

eButton sa pripína ku k tričku ako obyčajný odznak. Skladá sa centrálnej jednotky (CPU) s nízkou spotrebou, komunikačného medzičlánku s náhodne prístupnou pamäťou (RAM) a operačného systému Linux alebo Android.

Výskumníci hovoria, že presné počítanie kalórií s takýmto zariadením by mohlo pomôcť pri chronických ochoreniach ako je obezita, diabetes a kardiovaskulárne ochorenia.

Zariadenie pracuje ako mucha na stene – automaticky fotí potraviny, ktoré nositeľ zje a vypočíta kalórie.

Tvorcovia hovoria, že na rozdiel od mobilných telefónov s fotoaparátom, ktoré sú schopné zhromažďovať digitálne obrázky potravín, sú iba zásahom do normálneho života. eButton je schopný zachytiť snímky bez toho, aby vyrušoval majiteľa aj okolie.

Výskumníci z University v Pittsburghu spolu s  výskumnými pracovníkmi z Číny študovali účinnosť ich zariadenia. Výsledky boli nedávno publikované online v časopise Meranie vedy a techniky.

265621-calorie-counting-ebutton

Obr. 1 – a) eButton, ktorý obsahuje b) elektronickú obvodovú dosku a zbiera automatické fotky jedla kým c) je pripevnený k oblečenému tričku. Fotka: © Meranie vedy a technológie

Ako eButton funguje

Zariadenie funguje tak, aby bolo možné odhadnúť objem potravín z jedného obrázka  jedla na tanieri. Prístroj používa tri procesy:

1. poloha jedla sa vypočíta pomocou súradníc a taniera ako mierky;

2. jedlo je segmentované z pozadia obrázku. Do úvahy sú tiež brané vlastnosti obrázku ako je farebný kontrast, farebná podobnosť a stupeň krivky ohybu;

3. 3D tvar potravín (napr. elipsa pre zemiak alebo klin pre pizzu) je vybraný z tvarov modelovej knižnice a predmet z obrázku je porovnaný s ním.

Akonáhle je tvar určený a porovnaný, tak je celková 3D veľkosť potravinovej  položky určená.

Vedci zaznamenali, že experimentálne testy na schopnosť prístroja identifikovať tvary potravín, ktorých objem bol známy ukázal, že zariadenie preukázalo uspokojivý výkon.

Databáza potravín ako potravinová a výživová databáza pre Diétne štúdie (FNDDS) sa potom používa na určenie kalórií a živín v potravinách pomocou zaslania mena potravín a informácií o veľkosti porcie.

265621-how-ebutton-works
a) originálny obraz je zaznamenaný v mape, ktorý vedie do segmentácie následnému uloženiu do 3D modelu.

Presnosť počítania kalórií

Výskumníci testovali zariadenie na 17 potravinách vrátane želé, brokolice, hamburgeru a arašidového masla. Našli tri jedlá, ktoré im robili problém: kečup, treska a zmrzlina.

Zaznamenali, že geometrické vlastnosti týchto položiek mali za následok najväčšie chyby v odhade. V prípade kečupu bol príliš malý, zatiaľ čo zmrzlina a treska mali vyduté plochy, ktoré viedli k nadhodnoteniu ich objemov.

Avšak, výsledky ukazujú, že pre väčšinu potravín mala eButton metóda priemernú odchýlku 3,69 %. Vedci tvrdia, že táto odchýlka je oveľa nižšia ako pri vizuálnom odhade, ktorý vyústil v priemernú chybu okolo 20 %.

Hoci vedci môžu byť spokojní s výsledkami, tak si uvedomujú, že ešte stále existujú nevyriešené otázky. Rôznorodosť zvykov pri varení a rozličné typy prísad celej ľudskej populácie môžu spôsobiť chyby v odhade objemu potravín.

Okrem toho, zariadenie má nejaké problémy, keď sa farba potraviny zhoduje s jeho pozadím napr. ryža na bielom tanieri.

Napriek tomu, sú  však optimistickí pri tvrdení ako by sa používanie tohto zariadenia mohlo stať nástrojom sledovania ​​príjmu kalórií obéznych ľudí. Navyše by malo výhody pre pacientov s diabetom, niektorých druhov rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Dr Mingui Sun, spoluautor štúdie a profesor Neurologickej chirurgie na Univerzite v Pittsburghu, povedal o „Medicínskych novinkách dneška“ o širšom využití tohto zariadenia:

Okrem popísaného použitia, eButton može hodnotiť životný štýl ľudí a pomôcť im zaviesť zdravý životný štýl. Okrem spomínaného výskumu, taktiež robíme výskum pre pomoc nevidiacim, výskum detského príjmu potravy, a taktiež výskum pre seniorov na prevenciu pádom.

Tiež uviedol, že vyvíjajú aplikácie, ktoré budú  v budúcnosti slúžiť pre políciu, armádu, alebo pre kozmonautov. Výskum tohto tímu podporil  aj Americký národný inštitút zdravia (NIH).

Zdroj: Medical News Today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *