Meniskus a bicykel

KOLENO-MENISKY

Otázka:

Utrpel som úraz menisku v ľavom kolene. Podstúpil som artroskopickú operáciu kolena kde mi vyoperovali časť menisku a prečistili koleno od úlomkov. Po akej dlhej dobe od operácie môžem začať s mojou obľúbenou aktivitou – bicyklovaním? Cítim sa fajn ale nechcem nič uponáhľať.   

Váš popis poranenia a spôsob operačného zákrok je veľmi všeobecný. V prvom rade je dôležitý váš vek. Mladí pacienti oveľa rýchlejšie zrehabilitujú  poranenia a návrat do plného zaťaženia je skôr ako u starších pacientov.

Pokiaľ sa jednalo len o čiastočné poranenie menisku /či už vnútorného alebo vonkajšieho/  a nebolo prítomné poškodenie chrupavky, je aj návrat do plnej záťaži skorý. V podstate operačné rany po artroskopii kolena sú malé /dve rany veľkosti cca 1-1,5cm/, po vybratí stehov /v priemere po 7-9 dňoch od operácie/ je možné postupné cvičenie v kolene . Ideálnym spôsobom na rozcvičenie kolena je stacionárny bicykel s postupným navyšovaním záťaže. Nevhodné sú skákavé disciplíny. Takisto vhodné je posilovanie – extenzie kolena na stroji a zakopávanie na stroji. Dôležité je aby stehenný sval výrazne neochabol po operácii z nečinnosti,pretože potom sa stráca rovnováha medzi zdravou a operovanou končatinou. Cvičenia je potrebné vykonávať pomaly s dôrazom na správnu techniku, záťaž limitovať  do prahu bolesti. Mierna bolesť je fyziologická, náhle vzniknutá ostrá  bolesť alebo objavenie sa opuchu kolena je nežiadúce.   Pokiaľ postupne takto rozvičíte pooperačnú stuhlosť  kolena, ktorá je normálna, nebude vám koleno opúchať, môžete sa vrátiť k vašej obľúbenej aktivite – bicyklovaniu. Je vhodné spočiatku si koleno dočasne chrániť vhodnou ortézou a výhybať sa jazde na bicykli pri zlých poveternostných podmienkach.

MUDr.Róbert Slivka, 
Špecializácia: chirurgia I.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *