Náhle bolesti kolena

knee

Otázka pre lekára: 

Dobrý deň, už týždeň mám problém s pravým kolenom. Aktívne športujem-cvičím, posilňujem a začala som aj pravidelne behať. Nemala som žiadny úraz, ani mi v kolene neruplo, ale príšerne ma bolí , zvrchu aj zo spodu a dnes som prišla na to, že si nemozem ani čupnúť – teda úplne pokrčiť nohu v kolene. Natieram si pravidelne kolena Voltarenom, keďže ma začali asi mesiac po cvičeniach večer bolievať, ale to je asi vekom – mám 37rokov. O aký problém môže ísť? Mám vyhľadať lekársku pomoc? Vďaka

Odpoveď od lekára:

Zaujímalo by ma ako dlho športujete ? Pokiaľ ste začiatočníčka a začínate teda so športom v 37 rokoch, tak bolesť kolena bez úrazu môže naznačovať známky preťaženia kolenného zhybu, zvlášť ako píšete že ste začali s behom.

Ak športujete dlhšie obdobie, tak vám blahoželám, že ste doteraz ešte nemali problémy s kĺbami a najmä s kolenami.

Dôležité je že ste nemala úraz. V tom prípade by sa nemalo jednať o poškodenie postranných alebo vnútorných väzov kolena. Na druhej strane pri športe a to najmä pri behoch, skákaní , ale aj nevhodnom posilovaní, sa môže skôr opotrebovať chrupavka.

V takomto kolene sa môže začať vytvárať vo väčšom množstve tzv. synoviálna tekutina , ľudovo povedané “voda v kolene”. Príznakom toho je opuch kolena, nemožnosť úplneho zohnutia alebo vystretia kolena a samozrejme aj určitý stupeň bolesti.

Pokiaľ máte evidentne viac opuchnuté dané koleno oproti zdravému, mala by ste navštíviť lekára. Punkcia kolena – t.j. odstatie prebytočnej tekutiny z kolena injekčnou striekačkou vám výrazne zníži vaše ťažkosti.

Jedná sa o rýchly zákrok, ktorý ak je vykonaný skúseným lekárom je v podstate nebolestivý. Na doplnenie liečby je vhodné aj potieranie kolena (trebárs aj Voltarenom), tých preparátov na trhu s iným názvom je veľa a pridať aj celkovú liečbu nesteroidnými antiflogistikami (napr. Ibalgin tbl) pokiaľ nemáte žalúdočné ťažkosti.

Dôležité však je aj dočasné vyradenie športovej aktivity, pri ktorej cítite bolesti kolena. Napr. ak posilujete, vynechajte cviky ktoré zaťažujú kolená, skúste plávanie, prípadne mierna záťaž na stacionárnom bicykli. Je potrebná určitá dávka trpezlivosti, problémy s kolenami sa nedajú vyriešiť zo dńa na deň, ale ste ešte mladá a vo veku 37 rokov môžte mať pred sebou ešte mnoho rokov športových zážitkov.

Na Vašu otázku odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka,
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *