Nestabilita členka po opakovaných výronoch

Otázka pre lekára:

Dobrý deň,  chcel by som poradiť ohľadom výronu na členku. V júni som si pri futbale  zranil členok ktorý mi opuchol. Mal som aj sadru ale aj po pol roku mam kostičku na členku väčšiu ako na druhej strane. Niekedy cítim takú slabšiu bolesť  a potreboval by som poradiť či ta kostička môže byt väčšia alebo by som s tým mal niečo robiť keďže by som sa chcel ďalej venovať futbalu. Ďakujem za odpoveď.

vyvrtnuty clenok 02

Odpoveď od lekára:

Výron vonkajšieho členka je pomerne časté poranenie spôsobené behom, ale aj bežnou chôdzou.

RTG vyšetrenie je potrebné na vylúčenie zlomeniny v oblasti členka. Aj pri negatívnom rtg vyšetrení je niekedy potrebná sadrová imobilizácia a to v prípade výrazného opuchu, ktorý býva najčastejšie v oblasti vonkajšieho členka.

Jedná sa o poranenie väzov vonkajšieho členka, t.j. medzi ihlicou a členkovou kosťou. Sadra je potrebná na dobu potrebnú pre dostatočné zhojenie väzov, čo býva do 3 týždňov, nasleduje sňatie sadry a rehabilitácia.

Bolesť vonkajšieho členka však môže pretrvávať dlhodobo ,aj niekoľko mesiacov a to pri včasnom zaťažovaní nedoliečeného poranenia.

A nie je ani zriedkavé to čo pozorujete vy a to je zhrubnutie vonkajšieho členka. Nemá to však žiaden negatívny význam pre funkciu členka. Dôležitá je stabilita členkového zhybu.

Pacient s nestabilným členkom máva pomerne časté podvrtnutia, ktoré predtým nemával. Je to dôsledok zle zhojeného celého komplexu väzov v okolí vonkajšieho členka.

Tento problém sa častejšie vyskytuje u profesionálnych športovcov a operačné riešenie sa indikuje výnimočne.

Kľudne sa venujte futbalu naďalej. Ak chcete mať väčšiu istotu používajte ortézu na členok alebo tejpovaciu  pásku. Občasné pobolievanie by malo postupne vymiznúť.

Pri častom opakovaní sa podvrtnutí členku, by ste mali navštíviť traumatologickú ambulanciu za účelom vyšetrenia stability členkového zhybu.

Na otázku odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *