Online kalkulačka pre výpočet rizika výskytu rakoviny hrubého čreva.

Zobrazenie 2 príkladov miesta výskytu  tumoru v hrubom čreve

Zobrazenie 2 príkladov miesta výskytu tumoru v hrubom čreve 

Výskumníci z Clevelandskej kliniky vyvinuli nový nástroj nazvaný CRC-PRO, ktorý umožňuje doktorom rýchlo a presne predpovedať pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva, uverejnil v najnovšom vydaní časopis Journal of the American Board of Family Medicine.

CRC-PRO (Colorectal Cancer Predicted Risk Online) je vytvorený pre pacientov ako aj pre lekárov s cieľom určiť, kedy je vhodné podstúpiť vyšetrenie na výskyt rakoviny hrubého čreva. Dnešné odporúčania hovoria o tom, aby každý pacient by mal byť vyšetrený po dosiahnutí veku 50 rokov. Avšak, s týmto online nástrojom lekári vedia presnešie identifikovať, ktorý z pacientov je skutočne ohrozený a kedy je vyšetrenie nevyhnutné.

Na vývoj kalkulačky, ktorý bol vedený Brianom Wellsom  z Cleveland Clinic’s Lerner Research Institute, vedci analyzovali data viac než 180 000 pacientov z dlhoročnej štúdie vykonanej na Univeristy of Hawaii.  Pacienti boli skúmaní po dobu až 11 a pol roka,  aby sa zistili faktory, ktoré ovplyvňujú vznik a vývoj rakoviny hrubého čreva.

“Vytvorenie kalkulačky na určenie rizika vzniku rakoviny, ktorá zahŕňa mnoho ovplyňujúcich faktorov, ponúka klinickým doktorom viacero spôsobov ako presnejšie predpovedať riziká ako boli doteraz používané” povedal Dr. Wells. Teraz doktori môžu rozhodnuť, aby vyšetrili najprv vysko riziových pacientov mladších ako 50 rokov pred tými menej rizikovými.”

Zobrazenie online kalkulačky pre odhľovanie rizika vzniku nádoru hrubého čreva

Online kalkulačka

Doktor Wells a jeho kolegovia dúfajú, že ich nova kalkulačka zlepší efektívnosť vyšetrení na rakovinu hrubého čreva. Veria, že nástroje podobné tomuto vedia znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť a to pomocou zníženia počtu neefektívnych testov.

Viac informácií a kalkulačku si môžete vyskúšať tu.

Zdroj: Medical News Today

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *