Opuchnutý členok

618_348_the-new-rules-for-sprained-ankles

Otázka na lekára: 

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať pred pár dňami som sa pošmykla doma spadla som na nohu mala som opuchnutý členok aj cely spodok nohy, členok už odpuchol ale ked na nohu pristupím ma bolí viete mi poradiť?

Odpoveď od lekára:

Každý vyvrtnutý členok má byť vyšetrený na RTG za účelom vylúčenia poškodenia skeletu (kostí). Aj pri negatívnom RTG sa môže jednať o nepríjemné poranenie – poškodenie väzov.

 Pri poškodení väzov vzniká vždy veľký krvný výron, spojený s významnou bolesťou už pri najmenšom pohybe v členku. Je vhodné aj v týchto prípadoch imobilizovať členok v sadre po dobe 2-3 týždne. Inak doba liečenia sa predlži.

Vhodné je k liečbe pridať aj medikamentóznu terapiu na zmenšenie opuchu – Ascin tbl,  Wobenzym tabletky, lokáne Heparoid.

Pretrvávajúci opuch na nohe je pravdepodobne spôsobený nevstrebaným krvným výronom, ktorý steká v smere gravitácie od členka smerom dole.

Rada pre vás – pokiaľ ste nebola na RTG, je potrené dať sa vyšetriť.  V prípade, že sa nejedná o zlomeninu, mohla by pomôcť vhodná ortéza na členok a fyzické šetrenie končatiny.

Podvrtnutý členok pacient cíti niekoľko týždňov, podľa toho ako bol od začiatku liečený.

S pozdravom R.Slivka

Na Vašu otázku odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *