Osudová lavína

Práca dobrovoľných, horských záchranárov si vyžaduje skutočne zoceleného človeka. Počas bežného dňa sa v horskom teréne stretávajú s mnohými neočakávanými situáciami, dennodenne venujú energiu záchrane zdravia a životov. Čelia situáciám, kde hrá hlavnú rolu aj smrť.

Jano bol človekom, ktorý tieto situácie zažíval na vlastnej koži. Pracoval ako dobrovoľný, horský záchranár a patril k záchranárskej špičke našich veľhôr – Vysokých Tatier. Bol skvelý atlét, prudké a nebezpečné svahy Vysokých Tatier mu boli druhým domovom. Srdce a aj svoju dušu naplno venoval svojej práci a rodine. Záchrana životov a zdravia bola pre Jana poslaním.

Jano veľmi rád venoval veľhorám aj svoj voľný čas. Miloval lyžovanie v extrémnych podmienkach, rád navštevoval a zdolával neprebádané končiny košiarov Vysokých Tatier.

Jedného dňa Jano, spolu s priateľmi, zdolával na lyžiach strmý svah. Svah bol náročný a pre Jana mal pripravené jedno nemilé prekvapenie…

Po krížnom prejazde svahu sa odtrhla lavína, ktorá strhla extrémneho lyžiara a dobrovoľného záchranára do doliny. Zrazu sa Jano ocitol na druhej strane mosta. Z horského záchranára sa stala zachraňovaná obeť nešťastného, niekoľko stometrového pádu do doliny vysokohorského terénu Tatier. V okamihu sa zo zábavy stal boj o sekundy a minúty.

Janovi priatelia ihneď začali s jeho vyslobodzovaním, no čas zrazu letel ako splašený. Po niekoľkých minútach sa ho podarilo vyslobodiť spod lavíny. Nasledovala záchranná akcia, ktorých bol práve Jano toľko krát priamou súčasťou, no tentoraz išlo o jeho zdravie a život.

Aj keď sa podarilo Janovi zachrániť život, dlhodobá nedostupnosť kyslíka pod smrteľnou perinou lavíny spôsobila, že Jano ostal ležať nehybne a bez slov v kóme. Nastal boj o jeho návrat do bežného života.

Čas strávený meravo pripútaný na nemocničnom lôžku vystriedali nákladné liečebné procedúry v rehabilitačných zariadeniach. Dlhodobý, nepriaznivý, zdravotný  stav sa nemenil. Rodina a blízki boli vyčerpaní nielen psychicky.  Nákladná liečba ich  vyčerpala aj po finančnej stránke a Janov stav sa nezlepšoval.

Okamih nepozornosti, a hlúpa náhoda, zmenili od základov nielen Janov život, ale vzhľadom na dlhodobú perspektívu zdravotného stavu, aj životy jeho rodiny, blízkych a priateľov. Dnes sa o neho naďalej starajú v domácom prostredí. Jano aj naďalej bojuje s následkami svojho nespútaného dobrodružstva na vysokohorských končiaroch Vysokých Tatier…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *