Bolesti v kolene

runners_knee_v2

Otázka pre lekára:

Dobrý deň, venujem sa vrhu guľou a hode oštepom, kde hlavne pri vrhu sa odrážam predovšetkým len z pravej nohy za švihu ľavej a rekreačne si zahrám volejbal a basketbal, mám 18 rokov. Počas tréningu mi “puklo” v pravom kolene. Mal som slabý opuch. Pokiaľ je noha v pokoji, koleno nebolí. Pri pokuse o vystretie nohy, nohu nevystriem, alebo maximálnym pokrčením nohy (dotknutým sa pätou zadku) cítim bolesť dole vľavo od jabĺčka. Taktiež mám pocit strhnutej hornej časti lýtka a oblasti za kolenom. Chôdza je prítomná, slabo krívam. Akú liečbu by ste mi odporučili ? Ako dlho sa mám vyhýbať športovej aktivite ?

Odpoveď od lekára:

Opuch kolena po úraze,ktorý náhle vznikne väčšinou znamená nahromadenú krv v kolene. Jednoznačne sa to dá overiť punkciou kolena – čo je bežný viacmenej nebolestivý výkon na ambulancii.

Pokiaľ sa potvrdí krv v kolene, môže sa jednať o viacero možností poranenia – poškodený predný alebo zadný skrížený väz, poškodenia kĺbneho puzdra alebo menisku. Lokalizácia bolesti pravého kolena – vľavo pod jabĺčkom, smeruje k vnútornému menisku kolena.

Mali by ste navštíviť lekára, overiť charakter tekutiny v kolene (jej prítomnosť, či ide o krv alebo len o číru tekutinu).  Klinickým vyšetrením kolena môže lekár vyjadriť podozrenie na poškodenia menisku alebo skríženého väzu, čo by znamenolo zrejme návrh na uskutočnenie artroskopie.

Pokiaľ by sa krv nepotvrdila, opuch bude ustupovať, koleno bude v kľude a bolesti sa budú zmierňovať, je možné vyčkať aj bez artroskopie kolena a pomaly po ústupe opuchu trebárs aj s pomocou kolennej ortézy alebo tejpingu začať pomaly trénovať.

Vždy je vhodné vyšetrenie kolena magnetickou rezonanciou, teda ak máte možnosť a ľahkú dostupnosť tohto vyšetrenia (zatiaľ nie všade na Slovensku je možnosť získania skorého termínu vyšetrenia magnetickou rezonanciou).

Na otázku odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *