Pracovný úraz na píle

sawmill

Mojim koníčkom a zároveň prácou, ktorá ma živí, je majstrovane s drevom. Volám sa Jozef a viac ako 10 rokov som pracoval na píle. Popri práci sa venujem aj vyrábaniu rôznych drevených ozdôb, úžitkových predmetov. Pre svojim blízkych a rodinu som často zhotovoval rôzny nábytok v dielničke za svojim domom.

Práca na píle patrí k ťažkým chlebodarným činnostiam. Aj keď človek má množstvo skúseností, stane sa, že sa ocitne v nebezpečnej situácii, nad ktorou nemôže dlho rozmýšľať. Podobne to bolo aj v jedno piatkové popoludnie. Práca nám išla od ruky, polená sa po lištách píly kĺzali.

V jednom okamihu sa však na píle zasekol klát dreva. Bežná situácia, keď v dreve bola hrča, ktorá pílu zasekla. Drevo je vtedy potrebné posunúť ručne. Neváhal som a drevo som začal rutinne posúvať. Osudná chyba bola však to, že som pílu neodstavil mimo prevádzky. A vtedy sa to stalo…

Po zapretí sa do klátu dreva som nečakal reakciu, ktorá nasledovala. Drevo sa prudko rozbehlo a spolu s drevom mi píla zhltla aj ruku. V tej chvíli išlo skutočne o okamihy, pretože píla mi razom amputovala niekoľko prstov na pravej ruke.

Pamätám si tú ukrutnú bolesť a paniku, ktorá vznikla bezprostredne po tomto okamžiku. Rýchly prevoz do nemocnice, ani profesionálny prístup lekárov mi však už prsty na ruke nezachránili.

Dlhodobá liečba a hospitalizácia síce ruku zahojili, no šrámy na duši a sťažený, navždy poznačený život ostal.

Po komplikovaných, operačných zákrokoch a nekonečnej rehabilitácii som sa ocitol na začiatku nového života. Musel som sa naučiť odznova písať, všetko zvládať ľavou rukou. Pocity pri pohľade na poznačenú pravú ruku vo mne vyvolávajú dodnes nepríjemné chvíle a traumu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *