Predný krížny väz a opotrebenie kolena

Otázka:

Pred 4 rokmi som utrpel úraz na snowboarde. Roztrhol som si predný krížny väz v pravom kolene. Nedal som si ho operovať. V bežnom živote mi neprekáža, sem tam cítim ako mi koleno skáče hlavne pri špecifických polohách v ľahu. Je pravda, že sa mi koleno viac opotrebováva ako keby som ten krížny väz mal? Šport vykonávam rekreačne a mám 37 rokov. Podľa Vášho názoru mal by som ísť na operáciu?  Ďakujem

Predný skrížený väz má dosť podstatný význam pre stabilitu kolena. Bráni predo-zadnému posunu holennej kosti oproti stehennej. V detskom veku je značne elastický a preto poškodenia  tohto väzu u detí sú zriedkavé. Najväčší výskyt poranenia je v produktívnom veku medzi 20-50 rokom života. Poranenie existuje aj u starších ľudí, avšak z dôvodu menších “nárokov” na koleno títo pacienti  sa menej dožadujú operačného riešenia.

Kolenný  kĺb je vo vnútri pokrytý  hyalínnou chrupavkou, ktorá je dôležitá pre voľný a nebolestivý pohyb v kĺbe. Pri nesprávnom zaťažovaní kĺbu alebo pri jeho poranení, medzi čo patrí aj poranenie predného skríženého väzu kolena, dochádza následne k rýchlejšiemu opotrebovaniu  chrupavky. Vami popisovaný pocit “skákania” kolena je typický pre poškodenie  predného skríženého väzu, pri každom takomto pocite sa jedná o zlé mechanické zaťaženie chrupavky, ktorá sa týmto viac opotrebováva. Kedže ste len rekreačný športovec, môžte si svoju záťaž regulovať ako chcete, na rozdiel od profesionálnych športovcov, ktorí  sú nútení podávať čo najlepší výkon. Z tohto dôvodu bolo v nedávnej minulosti  najviach pacientov ktorí podstúpili operáciu poraneného predného krížneho väzu z radov  športovcov. V súčasnosti však rastie počet pracovísk a počet operatérov vykonávajúcich túto operáciu a rozširujú sa rady pacientov, ktorí podstúpia túto operáciu.

Pokiaľ je vaša diagnóza presne stanovená t.j. – klinické vyšetrenie špecialistom + magnetická rezonancia, odporúčam podstúpiť operačný zákrok. Človek vo veku 37 rokov ešte ani zďaleka by nemal končiť so športom a najmä nie rekreačným.

MUDr. Róbert Slivka,
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *