Sen Amerika

Mnohí našinci si po vstupe do Európskej únie začali plniť sny o lepších pracovných podmienkach a lepšom ohodnotení ich práce. Mladí a perspektívni ľudia, plní entuziazmu, našli svoje životné cesty a uplatnenie práve pri práci v zahraničí. Jedným z nich bol aj čerstvý absolvent vysokej školy v Košiciach – Martin.

Martin bol odjakživa dobrodružnej povahy a medzi jeho koníčky patril aktívny, adrenalínový  šport. Ako mnohí jeho rovesníci, aj Martin sníval o lepšie ohodnotenej práci v zahraničí. Preto sa vybral na skusy do Londýna.

Martin nemal ambíciu ostať v zahraničí natrvalo. Jeho snom boli Spojené štáty americké. V životných plánoch a ambíciách Martina bolo získať jazykovú vybavenosť a dostatočné množstvo finančných prostriedkov na cestu do Ameriky.

Život v Británii bol pre Martina veľmi príjemným obdobím, keď si plnil mladícke sny a túžby o zábave a bezstarostnom živote. Každý deň nové dobrodružstvá, noví ľudia, zábava, lásky a skutočné vychutnávanie si odviazaného života. No v Martinovom živote naďalej ostával jeden nesplnený, študentský sen a ambícia – Amerika.

Po roku prácou a zábavou naplneného života v Británii si Martin povedal, že nastal ten správny čas na odchod za veľkú mláku. Chystal so dobyť nový svet. Veľmi rýchlo si našiel novú prácu na stavbe. Nebol to jeho vysnený odbor, no bola to dobre platená práca, ktorá mu prinášala dostatočné zabezpečenie.

Práca na stavbe išla Martinovi od ruky a bol s ňou veľmi spokojný. Takto šiel deň za dňom a z Martina sa stal šikovný majster svojho remesla. No nastal deň, keď sa v jednej sekunde rozplynuli všetky jeho sny…

Pri práci vo výškach sa Martin pošmykol. Pád z  lešenia zmenil Martinovi všetky sny, všetky túžby a zamiešal aj jeho hodnotami. Úraz chrbtice, neplatené zdravotné poistenie, odkázanosť v zahraničí len na svoje sily a pomoc známych… To všetko bola pre Martina kombinácia podobná “vražednému kokteilu”.

Po nešťastnej udalosti na stavbe nastal v Martinovom živote neočakávaný zlom. Zdĺhavá a náročná operácia, striedaná nákladnou rehabilitáciou, enormne znížili jeho úspory na nulovú hodnotu. Navyše, investícia do časovo a finančne nákladných uzdravovacích procesov, nezaručovala úspešný koniec. V ťažkej životnej etape sa našťastie zapojili aj Martinovi príbuzní a priatelia, ktorí mu boli počas jeho boja oporou…

Martin má naďalej nádej na opätovné vrátenie sa do bežného života, ktorý poznal predtým. Jeho finančné možnosti na liečbu sú však už dávno vyčerpané. Na ďalšej ceste za uzdravením sú jeho hlavnou oporou rodina a blízki.

So zmeneným hodnotovým rebríčkom, odhodlaný na boj, však Martin naďalej vzdoruje svojmu osudu. Uvedomuje si aj fakt, že zo študentského sna a neskonalej túžby objaviť nové svety a možnosti Ameriky, sa mu krásny sen o lepšom živote, stal životnou školou a nočnou morou…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *