Trampolína

Bol nádherný, letný deň a partia mladých ľudí, Peter a jeho priatelia, sa rozhodli zorganizovať výlet za dobrodružstvom. Lákavé, vidiecke prostredie, chata uprostred lona hôr a atraktívne vidiecke slávnosti, v spojení s dobrodružnou povahou účastníkov pobytu, to všetko vytváralo neopísateľnú, pozitívnu atmosféru a radosť z nových príbehov do knihy života jednotlivých účastníkov.

Partia, ktorú tvorili mladí, úspešní ľudia v profesionálnych životoch, zamierila hneď po príchode na miesto pobytu k miestnym atrakciám. Boli súčasťou vidieckych osláv, ktoré boli každoročne usporadúvané na počesť výročia obce.

Spočiatku prebiehalo všetko bezproblémovo, Peter a partia kamarátov, si užívali, vychutnávali si radosť a plnými dúškami dýchali atmosféru vidieckej oslavy. Adrenalínové atrakcie boli na programe dňa, jednou z ich bola aj nadrozmerná trampolína. Bola priam stvorená na uvoľnenie stresu a na zabudnutie každodenných starosti. Peter, ako aktívny športovec a dobrodruh, jej neodolal a v rámci zábavy začal predvádzať rôzne akrobatické kúsky. Po chvíli však nastal v živote Petra zlomový okamih.

Pri jednom z nevydarených obratov dopadol Peter neočakávane nešťastne a ostal ležať nehybne na plátennom súkne športovej atrakcie. Nastala mierna panika, Peter zrazu emohol hýbať rukami, nohami. Z neviazanej zábavy sa  stal razom boj o zdravie a život. Detský džavot, hluk z atrakcií a zábavy prerušilo napäté ticho a v diaľke bolo počuť prichádzajúcu sanitku. Diagnóza ošetrujúceho lekára znela: zlomené krčné stavce.

Partia priateľov onemela. Nasledujúce týždne a mesiace boli pre Petra najťažším bojom v jeho mladom a úspešnom živote. V jednom okamihu sa mu zmenil z radostného a šťastného, na život, v ktorom každodennou náplňou bol boj o svoje zdravie.

Rýchla operácia skorigovala následky zranenia a zachránila Petrovi život. Naďalej však ostával v nehybnom stave a pri udržiavaní jeho  základných, životných funkcií pri dýchaní bol jeho pomocníkom prístroj.  Niekoľko mesiacov po úraze sa Petrov stav zlepšil natoľko, že mohol opäť dýchať sám.

Začal sa kolotoč rehabilitácií a boja s administratívou, s byrokraciou a zdravotnou poisťovňou. Aj keď Petrove vyhliadky na návrat do bežného života boli viac než pozitívne. Boj so zdravotnou poisťovňou, ktorá čiastočne, a po zdĺhavých prieťahoch, prispela na niekoľko tisícovú rehabilitáciu, Peter po dvoch mesiacoch byrokratických vojen prehral. Priatelia a príbuzní hľadali nové cesty pomoci.

Špeciálne, rehabilitačne zariadenia z kapacitných dôvodov nemohli Petra prijať. Liečba bola finančne náročná a aj napriek snahe a ochote priateľov a blízkych finančne prispieť na základné pomôcky, Petrov stav sa zlepšoval len veľmi pomaly s konečným verdiktom lekárov: trvalé ochrnutie dolnej časti tela.

Dnes, aktívny športovec, mladý, úspešný človek plný optimizmu, s radosťou v očiach a úsmevom na perách, je pripútaný už takmer dva roky na invalidnom vozíku. Aj keď zdravotný stav sa zlepšil natoľko, že Peter dnes môže hýbať rukami, jeho život sa zmenil behom jednej sekundy. Zo samostatného človeka, naplneného radosťou a životaschopnosťou, sa stal človek odkázaný na bezbariérový byt a nezištnú pomoc svojich priateľov a príbuzných.

Z jedného nevinného salta na trampolíne v  rámci zábavy, sa stal tak ortieľ na celý život v podobe pripútania na invalidný vozík…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *