Úraz kolena pri futbale

Otázka pre lekára:

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Aktívne sa venujem futbalu, mám 19 rokov a na tréningu som si zranil ľavé koleno. Prosím Vás o Váš názor na výsledky z MR, a o radu čo robiť aby som sa čo najskôr zapojil do tréningového procesu bez problémov. Ďakujem

MR Vyšetrenie ľavého kolena:

Na PD fs, PD VO v TRA,SAG a COR rovine patella typu WIberg III. bez chondropatie a lézie v extenzorovom komplexe. LCA len s miernymi hyperSI zmenami. Menisky a ostatný ligamentózny aparát bez SI zmien. Vnútrokĺbová tekutina mierne zmnožená, ostatný úsek kĺbnej chrupavky bez lézie. Subkortikálne laterálne kondyl tibie tesne v entrálne od artik. plôšky s malým areálom mierneho edému spongiózy.

Záver:  Stav po distenzii LCA s minimálnou parciálnou léziou. Malý areál edému spongiózy laterálneho kondylu tibie ventrálne v.s. postkontúzny. Hydrops kolena

Odpoveď od lekára:

Nález na NMR vyšetrení nie je závažný. Máte minimálnu trhlinu na prednom skríženom väze a tzv. ľudovo povedané vodu v kolene (hydrops kolena).

Trhlina väzu nevyžaduje operáciu. Čo sa týka hydropsu kolena, nie je zrejmé z nálezu o aké množstvo sa jedná.

V prípade väčšieho množstva tekutiny v kolene by bola vhodná punkcia kolena (injekčnou ihlou a striekačkou sa jednoducho vpichne do kolenného kĺbu a tekutina vytiahne) .

Jedná sa o jednoduchý a málo bolestivý zákrok, ktorý však pri väčšom množstve tekutiny v kolene pacientovi výrazne uľaví. Otázku či je potrebná punkcia kolena vyrieši jednoduché klinické vyšetrenie kolena chirurgom.

Čo sa týka nástupu do tréningového procesu – určite ponechať kľud kolenu do ústupu opuchu a bolesti a následne pomaly začať so záťažou, ideálny je stacionárny bicykel, kde sú minimalizované nárazy kolena.

Nakoniec jedna poznámka k NMR vyšetreniam. V minulosti nebolo vyšetrenie magnetickou rezonanciou dostupné ako  v súčasnosti a o liečbe a prognóze rozhodovalo klinické vyšetrenie lekárom.

Nie je zriedkavé že výsledok na NMR vyšetrení nesúhlasí s nálezom, ktorý zistíme pri následnej artroskopii kolena. Vždy je potrebné brať do úvahy poranenie komplexne – subjektívne ťažkosti pacienta, jeho nároky (či sa jedná o aktívneho športovca, alebo nie), klinické vyšetrenie chirurgom a v neposlednom rade nám aj NMR vyšetrenie, ktoré nám významne pomáha v prognóze a ďalšej liečbe pacienta.

Výhodou vyšetrenia magnetickou rezonanciou absencia rtg žiarenia a toto vyšetrenie je absolútne neškodné a pacient ho môže opakovane absolvovať, na rozdiel od CT alebo rtg vyšetrenia, kde pacient absorbuje určitú dávku žiarenia (najmä pri CT vyšetrení).

Nevýhodou je to ,že  nie v každej nemocnici je NMR prístroj, ale to snáď  v blízkej budúcnosti zmení a tak ako je dnes rýchlo dostupné CT vyšetrenie, bude čoskoro aj NMR vyšetrenie.

Na otázku Vám odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *