Úraz na lyžovačke

 

Otázka pre lekára:

Dobrý deň, včera som mala úraz pri lyžovačke, po ktorom som sa nemohla postaviť. S bolesťou v ľavom kolene som odskackala na pohotovosť, kde mi urobili rontgen. Doktor to zhodnotil na Distorsio genus 1. sin a odporučil mi octanové obklady.  A tak som si zase odskackala až domov. Ráno, kedy som myslela, že bude všetko lepšie, som koleno ani nevystrela a s bolesťami ho len tak-tak  ohnem. Mám bolesti aj v lýtkovej časti. Mám si to koleno stále ohýbať a cvičiť ako mi poradil doktor?  Ako dlho bude trvať liečba?  Mám sa snažiť postaviť na vlastné nohy i keď ma pri tom šklbne a som hneď na zemi? Aké cviky by ste mi odporučili? vek: 17, pohlavie: žena
Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď od lekára: 

pacientka udáva len veľmi všeobecne svoje ťažkosti – podvrtnutie kolena a aj diagnóza od lekára je len všeobecná, pretože distorsio gen.l.sin. znamená v preklade to isté – podvrtnutie.

Predpokladám že ju lekár dôkladne vyšetril a nezistil jasné príznaky poškodenia niektorých konkrétnych častí kolenného zhybu (napr. poškodené bočné väzy, skrížený väz, meniscus …)

Bežné podvrtnutie kolena by malo postupne odoznievať, koleno by malo postupne odpouchnúť a hybnosť by sa mala upraviť.

Časovo je to individuálne – od 1-3 týždňov. U vás je však trocha zvláštne že neviete vôbec pohnúť s kolenom a ani chodiť. To veľmi nezopovedá diagnóze podvrtnutie kolena.

Zablokované koleno po úraze je dosť často z dôvodu poškodenia menisku (či vnútorného alebo vonkajšieho), toto poškodenie nie je vidieť na bežnom rtg, dá sa suponovať klinickým vyšetrením lekára a potvrdiť magnetickou rezonanciou.

Keď sú príznaky poškodeni menisku vysoko pravdepodobné, môže sa aj od vyšetrenia magnetickou rezonanciou  (kedže nie je rýchle dostupné) upustiť a navrhnúť rovno artroskopia, ktorá daný problém úplne objasní a aj vyrieši – odstránením posškodenej časti menisku.

Pokiaľ vaše ťažkosti sa nebudú zlepšovať a máte stále zablokované koleno, mala by ste ísť opätovne na vyšetrenie k lekárovi.

Na otázku Vám odpovedal:

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa, urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *