Úraz v kúpeľni

shutterstock_37683097

Otázka pre doktora:  

Máme vaňu so sedacou časťou. Manželka sa pri sprchovaní chcela postaviť zo sedacej časti vane a pritom sa jej pošmykla noha. Rovnováhu sa snažila udržať zapretím sa o pravú nohu. Pritom zacítila prudkú bolesť v oblasti kolena a na zadnej strane stehna nad kolenom. Na druhý deň sa objavil mierny opuch kolena aj stehna a na zadnej strane stehna bolo možné nahmatať malú hrčku veľkosti polovičky vlašského orecha. Našlapovanie na pravú nohu bolo veľmi bolestivé. Bolesť vystreľovala do lýtka a do stehna. Dva dni sme aplikovali na koleno a stehno chladivú konskú masť. Bolesti sa po dvoch dňoch zmiernili a mohla už dostúpiť na celé chodidlo. Dovtedy vedela dostúpiť len na špičky, resp. na prednú časť chodidla. Manželka má 59 rokov a doteraz je zamestnaná. Chcem sa spýtať, či mohlo dôjsť k nejakému poškodeniu kolena alebo svalu, prípadne šľachy. Či je potrebné lekárske vyšetrenie, alebo stačí bandáž z tlakového obväz u, prípadne fixácia. Ďakujem.

Odpoveď doktora:  

podľa daných údajov sa zrejme jedná o poranenie zadnej svalovej skupiny stehna (opuch a hmatná hrčka) s malým krvným výronom.

Diagnózu by mohlo potvrdiť USG vyšetrenie svalu, avšak na liečbe by to nič nemenilo.

Aplikácia konskej chladivej masti je v poriadku , takisto aj bandážovanie stehna. Dôležité je telesné šetrenie tohto svalu, vyhýbať sa činnostiach pri ktorých cítite bolesť.

Krvný výron na stehne začne postupne klesať smerom dole na predkolenie až k členku ,môžte pozorovať resorbujúcu sa modrinu – je to normálny jav.

Ťažkosti pri tomto svalovom poranení cca do 2-3 týždňoch rapídne ustúpia, ak nie alebo sa objaví niečo iné,kontaktujte lekára.

MUDr. Róbert Slivka
Špecializácia: chirurgia 1.stupňa,urgentná medicína a traumatológia
Oddelenie všeobecnej a úrazovej chirurgie Spišská Nová Ves

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *